«УКРТРАНСНАФТА» ЗАЯВЛЯЄ ПРО САБОТАЖ РОЗСЛІДУВАННЯ РОЗКРАДАННЯ НАФТИ З МАГІСТРАЛЬНИХ НАФТОПРОВОДІВ

Впродовж двох останніх років патрулі служби безпеки АТ «Укртранснафта» неодноразово виявляли крадіжки нафти через незаконні підключення (врізки) до нафтотранспортної системи України.

Такий вид несанкціонованої діяльності наносить значні матеріальні збитки державній компанії. Лише на минулому тижні спеціалісти «Укртранснафти» виявили та ліквідували три зловмисні підключення до магістральних нафтопроводів у різних регіонах України. З початку року кількість таких врізок сягає чотирьох десятків. За кожним фактом правопорушення відкрито кримінальне провадження. «Укртранснафта» розраховує на швидке та ефективне розслідування правоохоронними органами усіх справ щодо розкрадання нафти із нафтотранспортної системи України. Окрім цього, Товариство закликає керівництво правоохоронних органів держави припинити діяльність тіньового нафтобізнесу у Кривому Розі, де й досі продовжує працювати виявлений правоохоронцями ще кілька місяців тому підпільний нафтопереробний завод та притягнути до кримінальної відповідальності усіх причетних до його діяльності та розкрадання нафти із магістральних нафтопроводів осіб.

Хронологія подій

Ще на початку лютого 2018 року за зверненням АТ «Укртранснафта» про крадіжки нафти з «Придніпровських магістральних нафтопроводів» слідче управління Національної поліції у Дніпропетровській області відкрило  кримінальне провадження № 12018040000000229, за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України (крадіжка, вчинена у великих розмірах).

Під час досудового розслідування слідчі виявили у Кривому Розі підпільний нафтопереробний завод (середньодобова потужність переробки нафти – 5-8 тонн), на якому зловмисники переробляли викрадену із нафтопроводу нафту, а у Прилуках (Чернігівська обл.) – склад для зберігання компонентів, необхідних для виготовлення світлих нафтопродуктів. Контрафактне пальне зловмисники реалізовували через мережу нелегальних АЗС у Кривому Розі.

В рамках цього розслідування, яке тривало впродовж восьми місяців, правоохоронці провели 27 обшуків за місцями проживання підозрюваних у скоєнні злочину та місцями зберігання і переробки нафти. В ході обшуків слідчі вилучили близько двохсот тонн краденої нафти, фальсифіковані світлі нафтопродукти (бензин, дизель, мазут), а також документи і знаряддя для перекачування нафти, які визнали речовими доказами.

Ще одне підтвердження цього підпільного нафтобізнесу виявили восени цього року. 19 вересня за зверненням Товариства працівники Криворізького відділу поліції затримали силовий тягач (марки «DAF») із причепом-цистерною, який перевозив по підроблених документах більше 40 тонн викраденої нафти. За фактом злочину поліція Кривого Рогу відкрила кримінальне провадження № 1208040230001758 (ч. 3 ст. 185 КК України).

Під час досудового розслідування силовий тягач та причеп-цистерну вилучили та визнали речовими доказами. За клопотанням слідчого, місцевий суд наклав арешт на вилучені транспортні засоби. Законність такого рішення підтвердив і Дніпропетровський апеляційний суд, який виніс відповідну ухвалу 31 жовтня 2018 року.

На момент ознайомлення представником потерпілого АТ «Укртранснафта» з матеріалами слідчих дій правоохоронці довели причетність до викрадення та переробки нафти групи осіб:

  • Сергій Сергійович К. (16.08.1983 р. н.), співорганізатор злочинної групи, який відповідав за придбання викраденої нафти та подальшу реалізацію фальсифікованих нафтопродуктів;
  • Микола Геннадійович Г. (26.03.1968 р. н.), співорганізатор злочинної групи, який відповідав за виробництво фальсифікованих нафтопродуктів;
  • Віталій Вікторович Г. (14.11.1986 р. н.), відповідав за інкасацію грошових коштів, отриманих за реалізацію нафтопродуктів;
  • Микола Валерійович В. (20.05.1991 р. н.), контролював нелегальні АЗС, на яких реалізовувалися фальсифіковані нафтопродукти;
  • Е. А. Едуардович (30.08.1984 р. н.), займався супроводом викраденої нафти до місця переробки;
  • Ігор Віталійович Р. (16.07.1980 р. н.), займався постачанням викраденої афти;
  • Руслан Іванович Я. (06.10.1970 р. н.), займався постачанням викраденої нафти;
  • Олександр Петрович П. (12.06.1960 р. н.), займався постачанням викраденої нафти.

Окрім цього, лабораторна експертиза нафти, яку виявили на нелегальному НПЗ та в автомобілі «DAF», показала, що якісні показники сировини відповідають показникам сирої нафти, що транспортується магістральними нафтопроводами АТ «Укртранснафта».

Однак, не зважаючи на те, що причетність групи осіб до скоєння злочину доведена (відповідальність передбачена ст. 28, 185, 204, 292 КК України) жоден з них так і не отримав повідомлення про підозру. Також продовжує працювати і підпільний нафтокомбінат у Кривому Розі, а вилучена нафта, яку зловмисники викрали із магістрального нафтогону, і досі не повернена її власнику – АТ «Укртранснафта».

Більш того, відповідно до ухвали слідчого судді Центрально-міського суду у Кривому Розі, арешт на тимчасово вилучене майно скасували, а вилучені речові докази (зокрема, вантажний силовий тягач марки «DAF» та більше 40 тонн нафти) повернули підозрюваним.

АТ «Укртранснафта» наголошує, що такі дії є неприпустимими та заявляє про бездіяльність правоохоронців Дніпропетровської області щодо розслідування крадіжок нафти з магістральних нафтопроводів.