УКРТРАНСНАФТА ГОТОВА ВРАХУВАТИ ПЛАНОВІ ПОКАЗНИКИ ПЕРЕКАЧКИ НАФТИ ДО НПЗ УКРАЇНИ ПРИ РОЗРАХУНКУ ТАРИФІВ НА ВНУТРІШНЄ ТРАНСПОРТУВАННЯ

АТ «Укртранснафта» підтримує пропозицію ПАТ «Укртатнафта» брати до уваги при розрахунку тарифу на внутрішнє транспортування нафти планові показники транспортованих обсягів. Зокрема, це дозволить знизити приріст тарифу на транспортування нафти до Кременчуцького НПЗ у порівнянні з його проектним розміром.

Наразі сторони ведуть перемовини про укладення нового договору, що передбачає збільшення обсягів транспортування до Кременчуцького НПЗ до 1,2 млн тонн нафти в річному вимірі та включатиме норму ship-or-pay з 1 жовтня 2019 року.

Враховуючи, що встановлений тариф на транспортування нафти трубопроводами Укртранснафти опирається на фактичний обсяг прокачки (850 тис. тонн на рік) та з метою встановлення збалансованих тарифів – сторони вже звернулися в НКРЕКП з пропозицією щодо корегування тарифу з врахуванням планових показників прокачки нафти на НПЗ.

До прикладу, в перший рік росту, за розрахунками Укртранснафти, по визначеній Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), методології, тариф при прокачці нафти обсягом 850 тис. тонн за маршрутом ПЗД «Одеса» – Кременчуцький НПЗ становитиме 144,8 грн/т, при прокачці 1,2 млн тонн – 132,59 грн/т, 2 млн тонн – 116,83 грн/т, і при прокачці 2,5 млн тонн – 110,87 грн/т. У другий рік при прокачці 850 тис. тонн тариф становитиме 194,32 грн/т, при 1,2 млн тонн – 162,92 грн/т, 2 млн тонн – 126,50 грн/т, 2,5 млн тонн – 113,93 грн/т. І на третій рік тариф при прокачці 850 тис. тонн становитиме 260,78 грн/т, 1,2 млн тонн – 200,20 грн/т, 2 млн тонн – 136,97 грн/т, і 2,5 млн тонн – 117,07 грн/т.

Тобто, що більший обсяг гарантуватиме замовник послуг з транспортування, то меншим буде зростання тарифу.

Підписання нової угоди між Укртранснафтою та Укртатнафтою дозволить гарантувати поступовий вихід сегменту транспортування нафти до українських споживачів за економічно обґрунтованими тарифами, що забезпечить компанії компенсацію усіх витрат та досягнення необхідної рентабельності. Водночас, документ визначить прийнятну для заводу вартість послуг і дозволить йому наростити переробку та випуск вітчизняних нафтопродуктів.

Нагадаємо, восени 2017 року АТ «Укртранснафта» звернулася до незалежного регулятора з пропозицією переглянути діючі тарифи. Необхідність перегляду тарифу на транспортування нафти внутрішніми маршрутами зумовлена збитковістю цього сегменту. Зокрема, за результатами 2017-2018 років збиток від транспортування нафти на НПЗ України склав 439,6 млн грн та 743,3 млн грн відповідно. Ці показники, за даними фінансової звітності АТ «Укртранаснафта», підтвердив незалежний аудитор з групи компаній великої четвірки – компанія Делойт.

Однак, в ході відкритих обговорень проекту постанови НКРЕКП про встановлення нових тарифів, що відбулися 28.11.2017 – 01.12.2017 за участі АТ «Укртранснафта», ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта», з’ясувалося, що замовники послуг не готові до стрімкого зростання тарифів на транспортування нафти, оскільки це ставило під загрозу завантаженість сировиною Кременчуцького НПЗ. Тому сторони досягли згоди щодо необхідності доопрацювання діючого порядку формування тарифів для запровадження механізму поетапного підвищення тарифів протягом перехідного періоду тривалістю 3 роки. Це дало можливість споживачам послуг адаптуватися до змін у підходах формування тарифів. Таким чином Укртранснафта, як добросовісний учасник ринку, виконала всі дії, які дають можливість зацікавленим сторонам підготуватися до процесу збільшення тарифу.