План дій Укртранснафти як управителя частини трубопроводу Самара-Західний напрямок: гарантований дохід держави — 1,1 млн гривень на місяць

АТ «Укртранснафта» зобов’язується забезпечити від 1,1 до 2,5 млн грн щомісячного доходу держави від управління українською частиною нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок». З такою умовою компанія планує підписати із Агентством з розшуку та менеджменту активів (АРМА) договір на управління.

Для управління нафтопродуктопроводом Укртранснафта вже створила у своїй організаційній структурі окремий департамент. До його складу ввійшли працівники Укртранснафти і ТОВ «Прикарпатзахідтранс» – провідні спеціалісти з транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами.

Новий департамент підзвітний особисто генеральному директорові компанії – Миколі Гавриленку. Така структура дозволить ефективно розвивати новий напрямок діяльності компанії завдяки оперативності прийняття рішень.

Також структура нового департаменту повністю відповідає принципам корпоративного управління, впровадженим у Групі Нафтогаз, і статуту Укртранснафти, а саме в частині одноосібної відповідальності генерального директора за результати роботи компанії.

Укртранснафта звертає увагу, що для повноцінного відновлення транспортування нафтопродуктів магістральним трубопроводом необхідно врегулювати низку питань нормативно-правового характеру, зокрема:

врегулювати на законодавчому рівні можливість Управителя оформити дозвіл на право користування земельними ділянками, на яких розташовані об’єкти частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок», оскільки наразі усі документи на право користування земельними ділянками оформлені на ТОВ «Прикарпатзахідтранс»;

отримати дозвіл від АМКУ на концентрацію та узгоджені дії для управління трубопроводом;

отримати від НКРЕКП Ліцензію на право провадження господарської діяльності з транспортування нафтопродуктів, для чого спільно з НКРЕКП врегулювати можливість окремого порядку отримання Управителем такої Ліцензії;

отримати від Держмитслужби рішення про відкриття двох митних складів відкритого типу для зберігання нафтопродуктів, для чого необхідна розробка та затвердження Міністерством фінансів України спільно із Державною митною службою України змін до Порядку надання складським об’єктам статусу «митний склад» та позбавлення такого статусу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2012 № 835, в частині підстав, процедури та переліку документів, необхідних для прийняття рішення щодо реєстрації Управителем митного складу для зберігання нафтопродуктів для об’єктів магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок»;

отримати рішення НКРЕКП про встановлення для АТ «Укртранснафта» тарифів на транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами, для чого НКРЕКП має переглянути та затвердити окремою постановою тарифи на транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами;

невідкладно отримати від Держпраці дозволи на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки для Управителя арештованого майна, для чого Державній службі України з питань праці та Кабінету Міністрів необхідно затвердити окремий порядок подання, розгляду  документів та видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та дозволів на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, для забезпечення можливості Управителю здійснювати безпечну експлуатацію об’єктів магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок»;

отримати від НКРЕКП Ліцензію на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Управителем арештованого майна, для чого НКРЕКП має розробити та затвердити  окремий порядок подання, розгляду  документів та видачі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для об’єктів магістрального нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок»;

отримати від Держводагентства дозволи на спеціальне водокористування для Управителя арештованого майна.

Також необхідно укласти договори на постачання та транспортування електричної енергії для об’єктів магістрального нафтопродуктопроводу. Для цього потрібно визначити обсяг необхідної електроенергії на підставі плану транспортування дизельного палива і провести торги у системі ProZorro для вибору постачальника. Щоб сформувати такий план транспортування, Укртранснафта планує провести низку перемовин з власниками ресурсу з боку Республіки Білорусь та Російської Федерації і укласти договори про надання АТ «Укртранснафта» послуг з транспортування дизельного пального. Без наявності договірних відносин з власниками ресурсу, відновлення роботи переданого в управління нафтопродуктопроводу буде неможливим.

«Транспортування — наш профільний бізнес. Тим паче, частина нафтопродуктопроводу проходить в одному технологічному коридорі з нафтопроводом «Дружба», тож певні наші операційні витрати не зростуть.

Я впевнений у високій кваліфікації наших працівників і що нам вдасться врегулювати й нормативні питання для якнайшвидшого відновлення роботи нафтопродуктопроводу та створення стабільного джерела доходів для бюджету України», – зазначив Микола Гавриленко, генеральний директор АТ «Укртранснафта».

Нагадаємо, 16 квітня 2021 р. Укртранснафта перемогла у конкурсі АРМА на управителя частиною нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок».

Довідково

Укртранснафта — другий за величиною в Європі оператор нафтотранспортної системи, що забезпечує транспортування нафти на українські нафтопереробні заводи та її транзит до країн Східної та Центральної Європи.

Укртранснафта є справним платником податків та дивідендів. У 2019 році компанія виплатила 1,463 млрд грн дивідендів своєму акціонеру – НАК «Нафтогаз України», у 2018 – 2,139 млрд грн, а у 2017 сплатила рекордний обсяг дивідендів  – 4,182 млрд грн.

За підсумками 2020 року компанія збільшила чистий прибуток на 15%.  Попри спад попиту на нафту та енергоносії через пандемію COVID-19, Укртранснафта забезпечила додаткове завантаження нафтотранспортної системи України: завдяки договору з BNK (UK) Limited (дочірня компанія ЗАТ «Білоруська нафтова компанія») розпочався транзит нафти до Республіки Білорусь за маршрутом «Одеса-Броди-Мозир». Договір продовжено на 2021 рік.

Укртранснафта має досвід вирішення проблемних питань з українськими та іноземними контрагентами.

Восени 2018 року компанія остаточно врегулювала питання повернення всього обсягу своєї нафти зі сховищ НПЗ групи «Приват» і запобігла збитків держави на суму майже 2 млрд грн. Після низки судових засідань Укртранснафта та приватні НПЗ уклали мирові угоди, згідно з якими тариф на зберігання сировини було знижено утричі – замість 9,6 грн (з ПДВ) за тонну до 3,08 грн (з ПДВ) за тонну.

У 2019 році продовжено дію угоди на транзит нафти територією України до 2030 року, що гарантує завантаження системи магістральних нафтопроводів і стабільне джерело доходів до держбюджету і робочі місця для тисяч українців.

На початку 2020 року компанія максимально ефективно вирішила питання некондиційної російської нафти та отримала понад 4 млн євро компенсації.