люди, які транспортують нафту
ЯК РЕМОНТУВАЛИ «ДРУЖБУ»
історія однієї труби
«На станції * «Куровичі» віднині є як мінімум три приводи для хизування: до казкових краєвидів додалися ще нова біла труба та сучасний вузол пропуску засобів очищення і діагностики (ЗОД)*»
Роман ВАРИК, начальник НПС «Куровичі» філії «МН «Дружба»
ЯК РЕМОНТУВАЛИ
Експлуатаційні служби провели випробування і дійшли висновків, що виготовлена за технологіями 1960-х років труба має дефекти у повздовжніх зварних швах. На базі в Бродах порахували, що теоретично «старенька» вже пройшла до 5 тисяч циклів руйнування.

Тож у січні 2015 року філія «Дружба» за дорученням Товариства підписала угоди з генпідрядниками на виконання робіт із капітальному ремонту нафтопроводу «Броди – Держкордон» І-ї черги з заміною труби на ділянках 64-79 км та 110,6-127,6 км загальною довжиною 32,9 км.
Активна стадія робіт з капремонту «Броди – Держкордон» припала на ІV квартал 2015 року та 2016 рік. На ділянці в пікові моменти працювали до 200 робітників.
Ділянка нафтопроводу від 70 до 78 км проходить через складну місцевість поблизу гори Камула (висота 471 м), пересікаючи сім хребтів та заболочених низин. Перепади висот тут 80-100 метрів, а під'їзних доріг не було взагалі.
«Довелось пройти пішки десятки кілометрів для того, щоб вибрати маршрути для прокладання під'їзних доріг. Аби доставити на ці хребти трубу та інші будівельні матеріали для влаштування перемичок, було збудовано більше 3,5 кілометрів доріг з щебеневим покриттям, а вздовж траси нафтопроводу переміщення матеріалів відбувалось взагалі механізмами на гусеничному ходу»
Юрій ВОРОНЯК, начальник виробничо-технічного відділу філії «МН «Дружба»
32,9 км

труби замінено
100 м

перепади висот на ділянці
3,5 км

під'їзних доріг побудовано
200 чол

залучалися до ремонтних робіт в пікові моменти
Ще один виклик: буквально у п'яти метрах пролягає труба з постійною перекачкою. Основна задача – під час робіт не допустити навіть натяку на порушення безпеки діючої труби.
«На даний час ділянки нафтопроводу введені в експлуатацію, на них отримано сертифікати відповідності Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Отже, можна констатувати: ще 32,9 км нафтопроводу «Укртранснафти» в повній мірі відповідають всім сучасним вимогам до магістральних нафтопроводів»
Роман БАСАРАБ, заступник директора філії «МН «Дружба»
НЕ ЗУПИНЯЄМОСЬ
Вже проведені тендери та підписані угоди із підрядниками на виконання робіт із заміни труби ДУ 529: це ділянки 127,6-142,6 км та 17-37 км. Також починаємо проектні роботи по ділянці 37,3-63,4 км до насосної станції Куровичі. В наступному, 2018 році буде проведено заміну труби на ділянці 79-106 км до Дністра, потім до НПС «Жулин» (142-149 км).

До кінця 2018 року весь нафтопровід «Броди-Держкордон», який був введений в експлуатацію майже 60 років тому, має працювати з новою сучасною трубою.
повітряний перехід нафтопроводу через р.Стрий
ХРОНІКИ ТРУБИ
1960 р.
розпочато будівництво траси нафтопроводу від Бродів до державного кордону СРСР
1961 р.
завершено лінійно-трасові роботи на ділянці Броди-Ужгород
1969 р.
розпочато будівництво другої черги магістралі (завершено в 1974 р.)
2004 р.
розпочато капітальний ремонт нафтопроводу із заміною труби
2015 р.
розроблено ПКД на капітальний ремонт лінійної частини нафтопроводу «Броди-Держкордон» І черги
2015 - 2016 рр.
проведено ремонтні роботи
2017 р.
отримано дозвільну документацію на введення в експлуатацію ділянки нафтопроводу «Броди-Держкордон» після капітального ремонту
УТН ПОЯСНЮЄ
Вузол запуску (пропуску) засобів очистки і діагностики (ЗОД)
призначений для запуску в трубу (пропуску транзитом через проміжну НПС з можливістю зупинки на деякий час) технічних засобів для внутрішньо трубної очистки (від залишків води та парафіністих відкладень на стінках труби) та діагностики, а також розділяючих засобів.

На нафтопроводах діаметром більше 500 мм відстань між ВП ЗОД має становити не більше 280 км; на нафтопроводах діаметром до 400 мм – 120 км.

Очищення нафтопроводу від внутрішніх відкладень «Укртранснафта» виконує на різних дільницях щомісячно або щоквартально, в залежності від узгоджених з суміжними операторами трубопроводів термінами.

Засоби очищення і діагностики «Укртранснафти» комплектуються монолітними зносостійкими поліуретановими манжетами, а для герметизації порожнини нафтопроводів при ремонтних роботах використовується попередньо підготовлена та просіяна глина, яка втрамбовується вручну, і таким чином герметизує ділянку, яка ремонтується.

В деяких країнах застосовуються технології очистки нафтопроводів з використанням м'яких пінополіуретанових шкребків, в складі яких є поролон, або шкребків з гумовими манжетами. При очищенні нафтопроводів із застосуванням таких технологій можливе пошкодження та/або руйнування засобів з потраплянням шматків резини, поліетилену до нафтопроводів, в насоси та інше обладнання, що може спричинити негативні наслідки.

ДУ 529 – сталева труба зовнішнім діаметром 529 мм.

НПС (нафтоперекачувальна станція)
комплекс споруд і устаткування, який забезпечує перекачку нафти магістральним нафтопроводом. Основна функція – забирати нафту із ділянки трубопроводу від попередньої НПС з нижчим тиском, та за допомогою насосів спрямувати сировину в наступну ділянку нафтопроводу вже з більшим тиском до наступної НПС.

На НПС, як правило, розміщується наступне обладнання:

- насоси з підпірними і магістральними агрегатами;

- система фільтрів;

- резервуарний парк (тільки на головних НПС);

- системи для забезпечення водо- і теплопостачання;

- системи електропостачання, пожежогасіння, телемеханіки, зв'язку і автоматики;

- вузол обліку;

- технологічний трубопровід;

- а також різні споруди та будівлі для задоволення побутових і виробничих потреб.