люди, які транспортують нафту
МНТ ПІВДЕННИЙ
морські нафтові ворота
НАФТОВИЙ ПРИЧАЛ
Причал, винесений на 120 м в акваторію Аджалицького лиману (порт «Южний»), обладнаний швартовими і відбійними палями та 4-ма стендерами* виробництва компанії FMC (Франція). Максимальна продуктивність завантаження/розвантаження по одному стендеру – 4 000 куб. м/год.
«Танкери бувають із різними маніфольдами*, тому стендери обладнані кількома перехідниками – 16 на 12 та 16 на 14 дюймів. Під'єднання/від'єднання стендерів здійснюється пультом, вони рухаються синхронно із танкером: коли посадка судна зменшується або збільшується, змінюється положення танкера вздовж або поперек причалу»
Олександр ВИТВИЦЬКИЙ, перший заступник начальника МНТ
На причалі також розташована ліфтова трап-башта голландського виробництва, яка забезпечує допуск інспекторів та персоналу на танкер та схід екіпажу на берег.
БЛИЗНЮКИ, "ЧИСТИЙ" ПРИБИРАЛЬНИК ТА ПОЖЕЖНИК
«Близнюки», як їх називають самі моряки, – буксири «Львів» та «Укртранснафта» – працюють в морі з 2002 року.
Довжина буксирів 31,8 м, ширина – 10,2 м, водотоннажність 650 т. Можуть розвивати швидкість до 15 вузлів (28 км/год).
Останній танкер заходив на розвантаження до МНТ у 2011 році, але екіпаж та буксири без діла не стоять – згідно із відповідними ліцензіями надають буксирувальні послуги третім сторонам в порту «Южний» та сусідніх портах.

буксири "Львів" та "Укртранснафта"
«Буксир працює і на «укол», і на «прижим», а не тільки тягне канат. Зараз ми можемо виходити не далі ніж за 12-мильну зону, тож працюємо в акваторіях порту «Южний», Іллічівського та Одеського портів. Займаємось розкантовкою* суден, а це досить небезпечна робота. Нещодавно ставили кейпсайз*, в той час як наша корма була за метр від гвинта судна, і той гвинт «маслячив» на повну. А ми в цей час маємо постійно тримати судно в одній позиції. Якщо не так спрацюємо і попадемо під гвинт, то він просто розрубить обшивку, і наш буксир одразу піде на дно… А там глибина 22 метри».
Дмитро ЗАДОЛИННИЙ, старший механік буксиру «Укртранснафта»

Буксири мають льодовий клас, тож можуть працювати і взимку – легко розбивають пакову кригу товщиною до 0,8 м, кажуть моряки.
«Трапляються різні «ситуації»: то буксирувальний канат лопне, то гвинт відмовить, зустрівши притоплені кранці*. Ось нещодавно спіймали кранець на гвинт, але помічник капітана сам впорався із керуванням – вдалося успішно відманеврувати буксир та стати до причалу. Таке не кожен зуміє»
Дмитро ЗАДОЛИННИЙ, старший механік буксиру «Укртранснафта»
Робочий день капітана чи його помічника починається із прийняття вахти.
«Мені розповідають про усі події, які трапилися із судном за минулу добу. Буває, що хтось із членів екіпажу захворів чи якийсь агрегат вийшов із ладу. Але ми тут уже всьому навчені: там десь підтікання, тут щось забилося, температура десь знижується…у всьому розбираєшся, все можеш сам полагодити. Тренування також постійно проводимо: на випадок пожеж, задимлення, «людина за бортом» чи штормові умови. Взагалі робота в нас доволі емоційна – в ефірі лайливі слова дуже часто можна почути»
Володимир ТАРАСЕНКО, змінний помічник капітана буксиру «Укртранснафта»
Бонопостановник-нафтозбірник «Чистий» (довжина 20,13 м, ширина 6 м, водотоннажність 150 т) призначений для встановлення бонового загородження навколо танкерів перед завантаженням/розвантаженням та для збору пролитих на водну поверхню нафти та нафтопродуктів. Може розгорнути 500 метрів бонів та прийняти на борт до 30 куб. м. забрудненої води. У разі необхідності бонування проводиться і під час стоянки танкерів на зовнішньому рейді.
Бонопостановник-нафтозбірник «Чистий»
Пожежне судно «Південний» (довжина 44,45 м, ширина 10,02 м, водотоннажність 674 т) з 2003 року оберігає від пожеж причал №3Н та танкери, які заходять до терміналу. Судно оснащене трьома водяними лафетами продуктивністю по 1000 куб. м/год та пінним лафетним стволом (360 куб. м/год). Пожежне судно супроводжує танкер («лідирує») від входу до виходу з порту та під час стоянки.
Пожежне судно «Південний»
Трохи більше ніж за годину пожежне судно «Південний» здатне заповнити водою та піною два олімпійських басейни.
Олександр Витвицький ще в 1990-ті роки приїхав на будівництво терміналу з рідної Івано-Франківщини. На запитання, чи не думає повернутися на батьківщину, впевнено відповідає: «Ні. Я все там кинув, щоб приїхати в Одесу і будувати термінал. Тепер мушу доглядати за всім цим господарством»
ГЛОСАРІЙ
1
Стендер
зливно-наливний пристрій для виконання вантажних операцій з танкерами.
2
Маніфольд (на танкері)
розгалужений вузол трубопроводів та запірної арматури з одним чи кількома випускними отворами для підключення до них стендерів.
3
Розкантовка (суден)
поворот, розворот танкерів та інш. великих суден за допомогою буксирів.
4
Кейпсайз (від англійського «cape» – мис)
судна дедвейтом більше 150 тис. т, які через свої великі розміри не можуть проходити через Суецький та Панамський канали та огинають мис Горн Південної Америки або мис Доброї Надії в Південній Африці.
5
Кранець
пристрій, який використовується для амортизації ударів корпуса судна в причал або інше судно в процесі швартування або буксирування.