люди, які транспортують нафту
Роман Басараб
заступник директора філії "МН "Дружба" ПАТ "Укртранснафта"
захистив кандидатську дисертацію на тему «Прогнозування залишкового ресурсу внутрішньостанційних технологічних нафтопроводів на основі діагностування їх технічного стану»
ПРО ПОЧАТОК РОБОТИ
Я прийшов працювати на «Дружбу» у 1997 році, одразу після отримання диплому в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Перший мій об'єкт – ЛВДС «Сколе». Як зараз пам'ятаю, 15 жовтня вийшов на посаду майстра механо-технологічної дільниці, згодом вже став заступником начальника станції, а потім поїхав до Львова.

Тут, у Сколе, ще зберігся робочий кабінет, де я працював зі своїм першим керівником Василем Федьковичем. Досі у кабінеті все лишилось те саме: і телефон, і моя шафа для документів. Василь Олександрович був суворим начальником, навчив мене дисципліні та вмінню брати на себе відповідальність. Зараз мій перший наставник на пенсії, відпочиває та допомагає виховувати онуків – можливо, майбутніх нафтовиків.


ПРО ГОЛОВНИЙ ОБОВ'ЯЗОК
В 2002-му, у віці 27 років, я був на той час наймолодшим начальником відділу в апараті управління «Дружби» у Львові. Ніяких подвигів я не робив і головним досягненням вважаю відсутність аварій та стабільну роботу підприємства.
Ось, чуєте, гудить, а значить працює насос – це і був на той час мій головний обов'язок: щоб він працював надійно, безаварійно, і перекачував той об'єм нафти, який необхідно.
ПРО НАУКОВІ ДОСЯГНЕННЯ
Більшість труб у нас підземні, прокладені іноді у важкодоступних місцях у чотири яруси, деякі експлуатуються вже 40 років і довше. Отже їх стан необхідно періодично перевіряти. Саме цьому питанню – діагностиці труб – я вирішив присвятити дисертацію, яку готував шість років: писав після роботи, у вихідні, у відпустці.
Нарешті у 2014 році я захистив кандидатську дисертацію на тему «Прогнозування залишкового ресурсу внутрішньостанційних технологічних нафтопроводів на основі діагностування їх технічного стану», в основі якої є акустико-емісійний метод контролю стану труби та обладнання.
ЛВДС "Сколе"
Раніше в такий спосіб, методом акустичної емісії досліджували металоконструкції мостів, автомобільних переїздів та естакад, різних резервуарів та посудин під тиском. Я ж цей метод вдосконалив і впровадив на трубопроводах. І на сьогодні це один з найпрогресивніших методів діагностики саме підземних трубопроводів.
ПРО ЗМІНУ ПОКОЛІНЬ
Є люди, з якими я працюю пліч-о-пліч вже майже 20 років кожен день. Коли був начальником відділу, в інституті відбирав молодих спеціалістів, деякі з них вже «доросли» до начальників підрозділів та відділів. Наприклад, Микола Гатич, якого я колись запросив на посаду майстра, – зараз головний механік філії.
Свого часу ми їздили на міжнародні конкурси «Кращий по професії», де робітники змагалися між собою в майстерності. Слюсар, в якого я був наставником і членом конкурсної комісії, зайняв друге місце на конкурсі у Казахстані (перше місце члени журі – місцеві інженери – зазвичай віддавали співвітчизникам). Не буду приховувати, ця подія принесла мені тоді неаби яке моральне задоволення.
ПРО СВЯТКУВАННЯ НОВОГО РОКУ
Люди знаходяться на наших виробничих об'єктах 24 години на добу, 7 днів на тиждень, всі 12 місяців року.
Лише два рази на день дозволено вийти перекурити в спеціально відведене місце, але не довше ніж на 15 хвилин. На станції завжди має бути черговий електромонтер, зв'язківець, черговий оператор і охоронець. Так, і у новорічну ніч тут обов'язково буде четверо працівників – святкуватимуть гарячим чаєм.