АТ «Укртранснафта» експлуатує систему магістральних нафтопроводів (МН) для транспортування нафти на нафтопереробні заводи України та на експорт. Система МН включає магістральні нафтопроводи діаметром від 273 до 1220 мм включно загальною протяжністю траси 3,5 тис. км, які закріплені на місцевості через 1 км та в місцях поворотів розпізнавальними та сигнальними знаками (стовпчиками). Площа, на яку поширюються обмеження у використанні земельних ділянок в охоронних зонах МН становить біля 114,4 тис. га.
МН діаметрами від 377 до 1220 мм довжиною трас, які розташовані в Сумській, Полтавській, Чернігівській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій, Харківській областях експлуатує філія «Придніпровські магістральні нафтопроводи» АТ «Укртранснафта».
вул. Перемоги, 32/5, Кременчук, Полтавська обл., 39605, Україна
Тел. диспетчера: (05366) 2-42-04
МН діаметрами від 273 до 720 мм, які розташовані в Житомирській, Хмельницькій, Рівненській, Львівській, Закарпатській, Тернопільській, Івано-Франківській областях експлуатує філія «Магістральні нафтопроводи Дружба» АТ «Укртранснафта».
вул. Липинського, 12, Львів, 79000, Україна
Тел. диспетчера: (032) 291-92-79
МН діаметрами від 720 до 1020 мм, які розташовані в Дніпропетровській, Херсонській, Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Львівській областях експлуатує філія «Південні магістральні нафтопроводи» АТ «Укртранснафта».
вул. Отамана Головатого, 16, Одеса, 65003, Україна
Тел.диспетчера: (800) 502-51-20; (048) 728-48-55
Згідно із Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI для забезпечення безпечної експлуатації та виключення можливості ушкодження об’єктів магістральних нафтопроводів, встановлюються охоронні зони вздовж магістральних нафтопроводів з обох боків від їх осі шириною від 75 до 200 м залежно від класу (умовного діаметра). На багатониткових магістральних нафтопроводах охоронні зони визначаються від осі крайніх магістральних нафтопроводів у розмірі, встановленому для найбільшого умовного діаметра серед всіх ниток.
Земельні ділянки, розташовані в охоронних зонах об’єктів магістральних трубопроводів, не вилучаються у їх власників або користувачів, а використовуються з обмеженнями, встановленими вказаним Законом та іншими нормативно-правовими актами. Будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничі та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, а також всі інші роботи, пов’язані з розробкою ґрунту на глибину більше 30 сантиметрів на таких земельних ділянках, проводяться лише на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів.
У першій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, а також заборон для другої та третьої категорій зон безпеки, забороняється також:
- будувати автомобільні дороги та залізничні колії, що проходять паралельно до магістрального нафтопроводу, крім випадків спорудження відомчих технологічних доріг підприємств магістральних трубопроводів;
- влаштовувати звалища, виливати розчини кислот, солей та лугів, а також інших речовин, що спричиняють корозію;
- висаджувати багаторічні насадження;
- зберігати сіно та солому, розміщувати пересувні пасіки.
У другій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, а також заборон для третьої категорії зони безпеки, забороняється також:
- будувати житлові будинки, виробничі чи інші будівлі та споруди, громадські будівлі;
- розміщувати автозаправні та автогазозаправні станції і склади пально-мастильних матеріалів;
- будувати гаражі та автостоянки, дачні і садові будинки та господарські споруди;
- розміщувати спортивні майданчики, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, організовувати заходи, пов’язані з масовим скупченням людей;
- будувати огорожі для відокремлення земельних ділянок приватної власності, лісових ділянок, садів, виноградників тощо;
- розбивати польові стани і табори для худоби, розміщувати стаціонарні пасіки.
У третій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, забороняється також:
- розводити вогонь і розміщувати відкриті або закриті джерела вогню без погодження з підприємствами магістральних нафтопроводів;
- облаштовувати цвинтарі, скотомогильники;
- переорювати (руйнувати) під’їзні шляхи та відомчі технологічні дороги до магістральних нафтопроводів.
Вказані вище обмеження встановлюються Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI та діють весь період функціонування режимоутворюючого об’єкта.
Вказані вище обмеження встановлюються Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI та діють весь період функціонування режимоутворюючого об’єкта.
Траса нафтопроводу постійно контролюється спеціальними підрозділами охорони АТ «Укртранснафта»
ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Згідно зі ст. 292 Кримінального кодексу України пошкодження чи руйнування магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів чи нафтопродуктопроводів, відводів від них, технологічно пов’язаних з ними об’єктів, споруд, засобів обліку, автоматики, телемеханіки, зв’язку, сигналізації, а також незаконне втручання в роботу технологічного обладнання, якщо ці дії призвели до порушення нормальної роботи зазначених трубопроводів або створили небезпеку для життя людей – караються штрафом від ста до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, а також загальнонебезпечним способом – караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людей, інші нещасні випадки з людьми або призвели до аварії, пожежі, значного забруднення довкілля чи інших тяжких наслідків, або вчинені організованою групою – караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.
Шановні громадяни!
Магістральний нафтопровід є власністю держави. Посадові особи або громадяни, які виявили пошкодження об’єктів магістральних трубопроводів або вихід (витікання) продукту з нього, зобов’язані негайно повідомити про це підприємство магістральних трубопроводів, центральний орган виконавчої влади з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та цивільного захисту, Міністерство внутрішніх справ України або місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування.
При виявленні пошкоджень необхідно негайно повідомляти диспетчеру відповідної філії АТ «Укртранснафта» за телефоном (цілодобово). Про узгодження робіт в охоронній зоні звертатись за вказаними вище відповідними адресами філій АТ «Укртранснафта».
Конкретних власників та користувачів земельних ділянок, територією яких проходять МН, буде повідомлено додатково про встановлені обмеження у використанні таких земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України.
Адміністрація АТ «Укртранснафта»
Філія «Придніпровські магістральні нафтопроводи»
Магістральний нафтопровід Мічурінськ - Кременчук, діаметром 720 мм | Полтавська і Сумська області |
Магістральний нафтопровід Гнідинці - лінійна виробнича диспетчерська станція «Глинсько-Розбишівська» (перша і друга черга), діаметром 377 мм кожна | Чернігівська і Полтавська області |
Магістральний нафтопровід Мала Павлівка - лінійна виробнича диспетчерська станція «Глинсько-Розбишівська», діаметром 377 мм | Сумська і Полтавська області |
Магістральний нафтопровід Самара - Лисичанськ, діаметром 1220 мм | Луганська область |
Магістральний нафтопровід Лисичанськ - Тихорецьк (перша і друга черга), діаметром 720 мм | Луганська область |
Відвід магістрального нафтопроводу нафтоперекачувальна станція «Лисичанськ» - Лисичанський нафтопереробний завод (перша і друга черга), діаметром 720 мм | Луганська область |
Магістральний нафтопровід Лисичанськ - Кременчук, діаметром 1220/1020 мм | Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Харківська і Полтавська області |
Магістральний нафтопровід Кременчук - Херсон, діаметром 720 мм | Полтавська, Кіровоградська і Дніпропетровська області |
Магістральний нафтопровід лінійна виробнича диспетчерська станція «Глинсько-Розбишівська» - Кременчук, діаметром 530 мм | Полтавська область |
Філія «Магістральні нафтопроводи «Дружба»
Магістральний нафтопровід Мозир - Броди (перша і друга черга), діаметром 720 мм кожна | Житомирська, Рівненська, Хмельницька і Львівська області |
Магістральний нафтопровід Броди - державний кордон (перша і друга черга), діаметром 530 і 720 мм відповідно | Львівська і Закарпатська області |
Відвід магістрального нафтопроводу на Угорщину, діаметром 720 мм | Закарпатська область |
Магістральний нафтопровід Одеса - Броди, діаметром 1020 мм | Хмельницька, Тернопільська і Львівська області |
Магістральний нафтопровід Долина - Дрогобич, діаметром 273 мм | Івано-Франківська і Львівська області |
Магістральний нафтопровід Жулин - Дрогобич, діаметром 530 мм | Львівська область |
Магістральний нафтопровід Жулин - Надвірна, діаметром 530 мм | Івано-Франківська область |
Філія «Південні магістральні нафтопроводи»
Магістральний нафтопровід Кременчук - Херсон, діаметром 720 мм | Дніпропетровська, Миколаївська і Херсонська області |
Магістральний нафтопровід Снігурівка - Одеса, діаметром 720/1020 мм | Миколаївська і Одеська області |
Магістральний нафтопровід Одеса - Броди, діаметром 1020 мм | Одеська, Вінницька і Хмельницька області |