Увага, нафтопровід!
Повідомлення власників та користувачів земельних ділянок
розташованих у межах охоронних зон об'єктів МН про встановлені обмеження у використанні таких земельних ділянок

АТ «Укртранснафта» експлуатує систему магістральних нафтопроводів (МН) для транспортування нафти на нафтопереробні заводи України та на експорт. Система МН включає магістральні нафтопроводи діаметром від 273 до 1220 мм включно загальною протяжністю траси 3,5 тис. км, які закріплені на місцевості через 1 км та в місцях поворотів розпізнавальними та сигнальними знаками (стовпчиками). Площа, на яку поширюються обмеження у використанні земельних ділянок в охоронних зонах МН становить біля 114,4 тис. га.

Згідно із Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI для забезпечення безпечної експлуатації та виключення можливості ушкодження об’єктів магістральних нафтопроводів, встановлюються охоронні зони вздовж магістральних нафтопроводів з обох боків від їх осі шириною від 75 до 200 м залежно від класу (умовного діаметра). На багатониткових магістральних нафтопроводах охоронні зони визначаються від осі крайніх магістральних нафтопроводів у розмірі, встановленому для найбільшого умовного діаметра серед всіх ниток.

Земельні ділянки, розташовані в охоронних зонах об’єктів магістральних трубопроводів, не вилучаються у їх власників або користувачів, а використовуються з обмеженнями, встановленими вказаним Законом та іншими нормативно-правовими актами. Будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, вибухові, гірничі та днопоглиблювальні роботи на земельних ділянках, а також всі інші роботи, пов’язані з розробкою ґрунту на глибину більше 30 сантиметрів на таких земельних ділянках, проводяться лише на підставі письмового погодження з підприємствами магістральних трубопроводів.

Загальні обмеження
що діють в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів незалежно від внутрішніх зон безпеки
Пошкоджувати та розбирати об’єкти магістральних трубопроводів
Кидати у водні об’єкти якорі, проходити із закинутими якорями, ланцюгами, лотами, волокушами і тралами
Перешкоджати проїзду аварійної та спеціальної техніки підприємств магістральних трубопроводів
Розбирати та руйнувати водопропускні, берегоукріплювальні, земляні, протиерозійні, протипожежні та інші споруди, що захищають об’єкти магістральних трубопроводів від руйнування, а також прилеглі території від аварійного витікання продукту, що транспортується магістральним трубопроводом
Переміщувати, руйнувати та пошкоджувати в будь-який спосіб знаки закріплення магістральних трубопроводів на місцевості, пошкоджувати або руйнувати лінійну частину цих трубопроводів, засоби електрохімічного захисту від корозії, запірну арматуру, засоби технологічного зв’язку і лінійної телемеханіки, інші складові магістральних трубопроводів
Проникати на об’єкти магістральних трубопроводів, відчиняти люки, хвіртки, двері підсилюючих пунктів кабельного зв’язку, огорож вузлів лінійної арматури, станцій катодного і дренажного захисту, лінійних і оглядових колодязів, відкривати і закривати запірну арматуру, вимикати і вмикати засоби зв’язку, енергозабезпечення, автоматики і телемеханіки
Особливі обмеження
що встановлюються в охоронних зонах об'єктів магістральних нафтопроводів, залежно від категорії зон безпеки

У першій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, а також заборон для другої та третьої категорій зон безпеки, забороняється також:

 • будувати автомобільні дороги та залізничні колії, що проходять паралельно до магістрального нафтопроводу, крім випадків спорудження відомчих технологічних доріг підприємств магістральних трубопроводів;
 • влаштовувати звалища, виливати розчини кислот, солей та лугів, а також інших речовин, що спричиняють корозію;
 • висаджувати багаторічні насадження;
 • зберігати сіно та солому, розміщувати пересувні пасіки.

У другій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, а також заборон для третьої категорії зони безпеки, забороняється також:

 • будувати житлові будинки, виробничі чи інші будівлі та споруди, громадські будівлі;
 • розміщувати автозаправні та автогазозаправні станції і склади пально-мастильних матеріалів;
 • будувати гаражі та автостоянки, дачні і садові будинки та господарські споруди;
 • розміщувати спортивні майданчики, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, організовувати заходи, пов’язані з масовим скупченням людей;
 • будувати огорожі для відокремлення земельних ділянок приватної власності, лісових ділянок, садів, виноградників тощо;
 • розбивати польові стани і табори для худоби, розміщувати стаціонарні пасіки.

У третій категорії зони безпеки охоронних зон магістральних нафтопроводів, крім заборони діяльності, встановленої як загальні обмеження, забороняється також:

 • розводити вогонь і розміщувати відкриті або закриті джерела вогню без погодження з підприємствами магістральних нафтопроводів;
 • облаштовувати цвинтарі, скотомогильники;
 • переорювати (руйнувати) під’їзні шляхи та відомчі технологічні дороги до магістральних нафтопроводів.

Вказані вище обмеження встановлюються Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI та діють весь період функціонування режимоутворюючого об’єкта.

Підприємства МН мають право
згідно з вказаним Законом під час виконання капітальних та інших планових робіт з метою забезпечення безаварійної експлуатації МТ без оформлення речових прав на земельні ділянки
Облаштовувати під’їзні шляхи та пересуватися будь-якими видами транспорту і спеціальної техніки на об’єкти магістральних трубопроводів для їх технічного обслуговування, проведення ремонтних робіт згідно із схемами під’їздів, погодженими з власниками або користувачами земельних ділянок.
Копати шурфи на земельних ділянках, розташованих в охоронних зонах об’єктів магістральних трубопроводів, для перевірки якості ізоляції об’єктів магістрального трубопроводу і стану засобів їх електрохімічного захисту від корозії та проводити інші земляні роботи, необхідні для забезпечення нормальної експлуатації об’єктів магістрального трубопроводу, за умови повідомлення про це власників або користувачів земельних ділянок не менш як за три дні до початку робіт та приведення цих земельних ділянок у стан, придатний для подальшого використання за призначенням.
Здійснювати технологічну розчистку (облаштовувати просіку) від чагарників та деревостанів лінійної частини магістральних трубопроводів до 10 метрів від їх осі з кожного боку з метою запобігання негативній дії шкідливих факторів на магістральні трубопроводи та з метою захисту лісів без попереднього погодження з лісокористувачами та відповідними органами нагляду і контролю.

Вказані вище обмеження встановлюються Законом України «Про правовий режим земель охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів» від 17 лютого 2011 року №3041-VI та діють весь період функціонування режимоутворюючого об’єкта.

Траса нафтопроводу постійно контролюється спеціальними підрозділами охорони АТ «Укртранснафта»

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Згідно зі ст. 292 Кримінального кодексу України пошкодження чи руйнування магістральних або промислових нафто-, газо-, конденсатопроводів чи нафтопродуктопроводів, відводів від них, технологічно пов’язаних з ними об’єктів, споруд, засобів обліку, автоматики, телемеханіки, зв’язку, сигналізації, а також незаконне втручання в роботу технологічного обладнання, якщо ці дії призвели до порушення нормальної роботи зазначених трубопроводів або створили небезпеку для життя людей – караються штрафом від ста до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, а також загальнонебезпечним способом – караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили загибель людей, інші нещасні випадки з людьми або призвели до аварії, пожежі, значного забруднення довкілля чи інших тяжких наслідків, або вчинені організованою групою – караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Шановні громадяни!

Магістральний нафтопровід є власністю держави. Посадові особи або громадяни, які виявили пошкодження об’єктів магістральних трубопроводів або вихід (витікання) продукту з нього, зобов’язані негайно повідомити про це підприємство магістральних трубопроводів, центральний орган виконавчої влади з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та цивільного захисту, Міністерство внутрішніх справ України або місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування.

При виявленні пошкоджень необхідно негайно повідомляти диспетчеру відповідної філії АТ «Укртранснафта» за телефоном (цілодобово). Про узгодження робіт в охоронній зоні звертатись за вказаними вище відповідними адресами філій АТ «Укртранснафта».

Конкретних власників та користувачів земельних ділянок, територією яких проходять МН, буде повідомлено додатково про встановлені обмеження у використанні таких земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України.